PhytoChi CZ PhytoChi SK PhytoChi PL

logo500-pj-CZ

Aloe pravé (aloe vera)

Aloe pravéLatinské jméno: Aloe vera (L.) Burm.

Čeleď: Liliaceae, liliovité

Využívá se: gel z listů

Vlastnosti: zvláčňující,hojivé,zklidňující a protizánětlivé léčebné účinky, pomáhá tišit bolest

Nejběžnější tradiční použití:

Vnitřně – jako obecný posilující lék (tonikum), čistící a detoxikační prostředek

Zevně – k léčbě méně závažných popálenin, podráždění kůže, po štípnutí hmyzem, při pořezání (méně závažném), škrábnutí, k ošetření drobných poranění.

Další možnosti využití: příliš rozsáhlé na to , aby se daly vyjmenovat.

Obecné informace: Hojivé a bolest tišící účinky čerstvého gelu z aloe pravé při jeho vnějším užití jsou dobře známé. Za aktivní látky jsou považovány polysacharidy. O dalších účincích gelu aloe pravé, obzvlášť o těch, jež působí vnitřně, se však stále diskutuje. Vnitřně se gel z aloe pravé začalo používat až v současnosti a proto není vnitřní užívání aloe pravé gelu historicky ověřené. Přesto široká veřejnost konzumuje obrovská množství nápojů (zvaných též džusy) z aloe pravé jako lék na nejrůznější potíže. A není nouze o kladné reference díky skvělým účinkům aloe vera. Avšak aloe pravé je pravděpodobně nejčastěji a nejvíce pančovaný výrobek na světovém trhu. Většina nápojů z aloe pravé, které se prodávají, totiž obsahuje pouze zlomek množství gelu, které je proklamováno. Jeden z mnoha druhů nápojů – prodávaný ve Spojených státech – široce propagovaný a „oceněný vyznamenáním“ – o sobě s hrdostí tvrdí, že nemá žádnou chuť, neobsahuje žádné konzervační látky a vydrží mnoho let, aniž by se zkazil. Tento nápoj skutečně chutná jako voda a vypadá jako voda a s největší pravděpodobností to i je voda!

Aloe pravé je také patrně jediná běžná rostlina, jejíž výrobky vyprodukovaly nejvíce milionářů ve Spojených Státech. A to díky jejímu jménu a naprostému nedostatku testovacích metod, které by dokázaly stanovit kvalitu. Chamtiví dodavatelé, zprostředkovatelé a výrobci často z 1litru pravého roztoku či 1 kg prášku aloe pravé vyrobí stovky či tisíce litrů nebo kilogramů hotového nápoje, z čehož jim plynou obrovské zisky. Chuť takovéhoto džusu nebo nápoje je pak ponejvíce ovlivněna kyselinou citrónovou a konzervanty. Pravý gel z aloe pravé chutná planě a je slizký.

Kosmetické výrobky obsahující aloe pravé na tom nejsou o moc lépe. Obaly výrobků sice hlásají, že gel z aloe pravé je obsažen, aby vás přiměly si takový výrobek koupit. Množství skutečně obsaženého gelu je však tak malé, že stěží může mít nějaké pozitivní účinky. Budete muset pravděpodobně vyzkoušet několik různých značek než najdete takový výrobek, který snad bude obsahovat dostatečné množství gelu a bude vám co platný.

Gel z aloe pravé běžně neobsahuje projímavé látky – antrarglykosidy. Tyto projímavé látky jsou přítomny pouze v buňkách těsně pod kůží listu. Když se list příčně nařízne, vyteče žlutá hořká kapalina, která tyto látky obsahuje. Poté co tato kapalina zaschne, vyrobí se smolovitá (pryskyřičnatá) hmota, která se nazývá zjednodušeně aloe. Toto aloe je droga a používá se při výrobě mnoha projímacích léků. Z aloe pravé lze vyrobit i slabší projímadlo a to tak, že jeho listy se nakrájí, usuší a umelou na prášek. Protože tento prášek obsahuje mnohem menší množství projímavých látek a vysoké koncentrace gelu, jsou jeho projímavé účinky považovány za méně pronikavé než účinky koncentrovaného aloe.