PhytoChi CZ PhytoChi SK PhytoChi PL

logo500-pj-CZ

Baizhu – Plamének (Atractolydes macrocephala)

Latinské jméno: Atractolydes macrocephala Koidz.Plamének-baizhu

Čeleď: Asteraceae

Využívaná část rostliny: sušený oddenek

Vlastnosti: Qi povzbuzující prostředek, diuretický, posiluje slezinu, uklidňuje plod

Nejčastější tradiční způsoby použití: poruchy trávení, plynatost, průjem, zadržování tekutin, spontánní pocení, neklidný plod (nadměrné pohyby plodu)

Další prověřené způsoby použití: zácpa, leukopenie (nízký počet leukocytů), toxické vedlejší účinky chemoterapie a radioterapie

Baizhu je často označován pouze jako ”plamének”, ale tento druhý název je možné použít také v případě cangzhu – příbuzné, ale zcela odlišné byliny (o ní si řekneme příště). Baizhu pěstovaný v Americe se často zaměňuje s originálem pěstovaným v Číně. Následkem toho jste jako uživatelé bezmocně vydáni na milost producentům, kteří jsou často zase vydáni na milost svým dodavatelům.
Stejně jako kozinec a ženšen je baizhu jedním z nejlépe známých qi povzbuzujících prostředků v Číně. Po více než dva tisíce let byl bezpečně využíván v polévkách, jeho extrakty v koláčích a rýžových specialitách, aby tak zlepšoval a udržoval zdraví. Vědci objevili v posledních 30 letech u baizhu extraktů (u více jejích chemických složek) nové farmakologické účinky. Patří mezi ně účinky protizánětlivé, imunopotenční, zvyšující obranyschopnost, diuretické, hypoglykemické, chránící ledviny, antikoagulační a protinádorové.
Upozorňujeme opět, že nejdůležitější je tradiční použití extraktu z celé bylinky, správně posbírané a tradičně extrahované. Žádná ani nejmodernější studie (separace jedné nějaké látky – biologického účinku) nemůže  nahradit tradiční vlastnosti toniku baizhu.