PhytoChi CZ PhytoChi SK PhytoChi PL

logo500-pj-CZ

Cangzu – Plamének (Atractylodes lancea)

cangzu - plaménekLatinský název: Atractylodes lancea (Thunb.)

Čeleď: Asteraceae

Využívaná část rostliny: sušený oddenek

Vlastnosti: posiluje slezinu, zmírňuje deprese, antiartritický, antirevmatický, ulevuje od nachlazení, zlepšuje vidění, diuretický.

Nejčastější tradiční způsoby použití: břišní distenze, průjmy, nechutenství, poruchy trávení, otoky, únava, ospalost, revmatismus, artritické bolesti, běžná nachlazení, ekzém, šeroslepost, bradavice.
Moderní / současné způsoby použití: sterilizace operačních sálů

Cangzhu osahuje až 9,0 % těkavých olejů a je velmi výrazně aromatický oproti baizhu (druhý typ plaménku). Tyto dva typy byly před dvěma tisíci lety považovány za stejné a byly známy jako zhu a zařazovány dle Shennongova herbáře (asi 200 př.n.l. – 1010 n.l.) do společné skupiny bylin, spolu s dobře známými toniky, jakými jsou například ženšen nebo kozinec. Jak se však čínská bylinná léčba rozvíjela, byly u těchto dvou druhů zjištěny zcela odlišné vlastnosti a kolem roku 600 n. l. byly poprvé uvedeny jako dvě rozdílné byliny. Od té doby, i přes některé společné vlastnosti a použití, je baizhu , na rozdíl od cangzhu považováno a hojně využíváno jako povzbuzující prostředek.

Obvyklou praxí v Číně během epidemií bylo pálit cangzhu, aby se tak vyhnalo ”zlo”, které – jak se věřilo – působilo proti epidemii. Termín ”zla” nebo ”zlého větru” je v tradiční čínské medicíně často používán jako faktor, vyvolávající onemocnění a často odpovídá pojmu ”patogen” v moderní medicíně. Dr. Leung byl ovlivněn moderní vědou a farmacií, býval proto k některým aspektům tradiční čínské medicíny velmi skeptický, i když v jejím prostředí vyrůstal. To skončilo poté, co se s ní po mnoho let skutečně setkával a poté, co na její analýzu uplatnil své vědecké vědomosti a byl k ní přístupný. Zjistil tak, že čínská medicína je velice logická, kromě své často mystické terminologie.

Podle našeho  názoru je tradiční čínská medicína také v mnoha pohledech nad lékařskou péčí nadřazena moderní medicíně, především pokud se týká virových infekcí, jako je nachlazení, chřipka,  degenerativních onemocnění, jako je artritida a revmatismus, stejně jako v případě snahy udržovat nás především zdravé. To je holistický přístup! Samozřejmě pokud jste skutečně nemocní, téměř bez možnosti záchrany, udrží vás moderní medicína se svou moderní technologií naživu, zatímco tradiční čínská medicína by vám nemusela pomoci.

V současnosti bylo spalování cangzhu z důvodu vyhnání ”zla” znovu přijato v některých místních čínských nemocnicích, a to jako běžná sterilizace operačních sálů. Dým, vznikající při spalování cangzhu, je pro bakterie, viry a plísně smrtelný, ale je neškodný pro komáry, hmyz a stejně tak pro člověka a pokusná zvířata. Koncentráty a extrakty připravené z cangzhu však již dezinfekční účinky nemají.