PhytoChi CZ PhytoChi SK PhytoChi PL

logo500-pj-CZ

Cicimkový plod kyselý (Ziziphus spinosa)

CicimekLatinský název: Ziziphus spinosa Hu a Z. jujuba mill. var. spinosa (Bge.) Hu ex H.F.Chow (čeleď Rhamnaceae)

Využívaná část rostliny: semínko

Vlastnosti: posiluje činnost mozku, uklidňuje, podporuje vylučování tělesných tekutin, zastavuje přebytečné pocení

Nejčastější tradiční způsoby použití: neurastenie, nespavost, noční můry, noční pocení, zapomnětlivost, bušení srdce, žízeň

Kyselý cicimkový plod je pravděpodobně nejčastěji používaným bylinným sedativem v Číně, používaným pro řešení problémů, spjatých se spánkem a nočními můrami. Jeho použití bylo poprvé zaznamenáno před 2000 let !!! Od té doby se stal hlavní součástí sedativních a hypnotických směsí, z nichž některé jsou dobře známy a můžete si je koupit hotové v čínských obchodech na celém světě.

Kyselý cicimkový plod se používá i v polévkách a nápojích v rámci dietetické terapie. Jeden recept na rýžovou polévku v Yin Zhan Zhen Yao (dietní herbář, vydaný v roce 1330) předepisuje prosté uvaření 100 g rýže. Do polévky z této rýže se poté přidá 15 g prášku z opraženého kyselého cicimkového plodu, a to těsně před podáváním. Je to prý dobré na bušení srdce, nespavost, ošklivé sny (noční můry) a tíseň na hrudi.

Kyselý cicimkový plod obsahuje širokou škálu chemických složek, včetně flavonoidů, flavonoidových glykosidů, triterpenů a glykosidů saponinu triterpenu, alkaloidů, sterolů, mastných kyselin, cyklický AMP a cyklický GMP a další. Moderní vědecké studie prokázaly silný sedativní a hypnotický účinek na lidi i pokusná zvířata (myši, krysy, morčata, kočky, králíky i psy). Stejně jako u ostatních moderních vědeckých studií bylin, zaměřených na léčiva, nebyl zjištěn žádný jednotlivý princip aktivity. Jako aktivní byly zjištěny glykosidy flavonoidů (spinosin, swertisin, zivulgarin), alkaloidy a saponiny (jujubosidy A a B). Snad je to důvod, proč byl kyselý cicimkový plod bezpečně a účinně používán po dobu více než 2000 let!