PhytoChi CZ PhytoChi SK PhytoChi PL

logo500-pj-CZ

Cicimek čínský (Ziziphus jujuba)

cicimek čínskýLatinský název: Ziziphus jujuba Mill. a Z. jujuba Mill. var. inermis (Bge.) Rehd.

Čeleď: Rhamnaceae

Využívaná část rostliny: sušené zralé plody

Vlastnosti: všeobecné tonikum, normalizuje funkce organismu, obnovuje životní energii Qi, podporuje sekreci tělesných tekutin, detoxifikuje, reguluje nutriční rovnováhu a obranyschopnost organismu, tonizuje krev, zkvalitňuje pleť
Nejčastější tradiční způsoby použití: nechutenství, únava, lehké průjmy, hysterie, suchá kůže
Další prověřené způsoby použití: anémie, vysoký krevní tlak, tečkovité krvácení pod kůži

Cicimek datlový je jedním z nejhodnotnějších tonik pro energii qi. Často se používá v čínské dietetické terapii, přičemž bezpečné užívání je dokumentováno již kolem roku 800 př.n.l. Dodává pleti hladkost, zvláčňuje ji a způsobuje její lesklý vzhled. V zimě, když je kůže suchá a svědivá, se často přidává do polévek.
Cicimek je bohatý na výživné látky, a to obvyklé (vitamíny A, B2, C, beta-karoten, aminokyseliny, stopové minerály, atd.) i neobvyklé (flavonoidy, steroly, triterpeny, triterpen glykosidy, cyklický AMP, atd.), které jsou společně odpovědné za jeho prospěšné účinky.

Ve snaze zjistit, proč je cicimek tak ceněný, vědci získali částečné důkazy. Bylo například zjištěno, že cicimek obsahuje nejvyšší koncentraci cyklického AMP (adenosin 3, 5, mono fosfát), jaká kdy byla v přírodě zjištěna. AMP se účastní na mnoha životně důležitých funkcí, kdy například působí jako hormonální „posel“. Spekulovalo se o tom, že cyklický AMP byl hlavní chemickou látkou, řídící rovnováhu yin a yang. Vědci rovněž zjistili, že dva z obvyklých triterpenů cicimku ( kyselina ursolová a kyselina oleanolová) inhibují první fázi vzniku zubního kazu, způsobeného karyogenickou bakterií Streptococcus mutans (způsobuje zubní kaz). Tyto dvě chemické látky jsou však přítomny i v celé řadě dalších druhů ovoce a bylin (např. olivy). Takže jak relevantní jsou vlastně vědecká zjištění? Člověk nikdy neví.