PhytoChi CZ PhytoChi SK PhytoChi PL

logo500-pj-CZ

Codonopsis (Syn. Dangshen)

Latinský název:  Codonopsis pilosula (Franch.) Nannf. a ostatní Codonopsis spp.

Čeleď:  Campanulaceaecodonopsis

Využívaná část rostliny: kořen

Vlastnosti: posilující prostředek Qi (energie), centrální stimulant, chránící před radiačním zářením, protistresový, imunomodulační, hypotenzní
Nejčastější tradiční způsoby použití: celková slabost, chronický průjem, astma, kašel, palpitace, dušnost, žíznivost, horečka, diabetes
Moderní / současné způsoby použití: vysoký krevní tlak, chronická anemie, leukémie

Codonopsis je často označován jako ženšen pro chudé a je často využíván jako náhrada ženšenu k léčbě v mnoha stejných případech jako ženšen. Podle dokumentů je využíván pouze asi tři sta let, ale za tu dobu se stal vysoce ceněným jako posilující prostředek qi, svou úrovní odpovídající i ostatním, déle využívaným prostředkům. Pro svůj celkový stimulační účinek je často využíván v „energetických“ směsích, stejně jako ve směsích pro podporu imunitního systému jedince.

Codonopsis obsahuje velké množství polysacharidů a cukrů (inulin, škrob, glukózu, sacharózu, fruktózu atd.), saponiny (tangshenosidy, ale nikoli ginsenosidy), aminokyseliny, alkaloidy, triterpeny, steroly, těkavé oleje, oroxylin A, stopové prvky a další.

Bylo zjištěno, že jeho extrakty u zvířat zvyšují hladinu glukózy v krvi, avšak codonopsis je využíván k léčbě diabetu. To se zdá být dalším protikladem ve výzkumu bylin. Nicméně, celá řada ostatních tradičních způsobů využití je doložena západními vědními disciplinami.