PhytoChi CZ PhytoChi SK PhytoChi PL

logo500-pj-CZ

Eleuterokok ostnitý (Eleutherococcus senticosus)

Eleuterokok 150x150Latinské jméno: Eleutherococcus senticosus(Rupr. et Maxim.) Maxim.

Čeleď: Araliaceae, aralkovité

Používá se: Sušený kořen a oddenek

Vlastnosti: Povzbuzující, stimulační, adaptogenní, posiluje šlachy a kosti, léčí revmatismus, čistí krev a rozpouští krevní stáze, diuretické.

Nejběžnější tradiční použití: Revmatismus, artritida, bolesti zad, edém, slabost nohou, impotence, traumatická zranění.

Použití v současnosti: Stres, nízká odolnost vůči nemocím.

Obecné informace: Eleuterokok ostnitý, neboli „ciwujia“ je jeden z mnoha druhů „wujia“, které se již více než 2000 let v Číně používají jako obecné tonikum na léčbu nejrůznějších obtíží. Eleuterokok se někdy nazývá také sibiřský ženšen. Má tonizující vlastnosti stejně jako ženšen a patří také do stejné čeledi. Eleuterokok však obsahuje aktivní složky, které se podstatně liší od těch, jež obsahuje ženšen. Například neobsahuje dobře známé saponinové glykosidy zvané ginsenosidy, které jsou nejdůležitější aktivní složkou ženšenu. Jeho aktivními složkami (zvanými eleuterosidy) jsou glykosidy sterolů, fenylpropanoidy, kumariny, lignany a triterpeny. Obsahuje také další látky, mimo jiné např. vitaminy (E,beta–karoten atd.) a polysacharidy.

Tak jak je to běžné v případě výzkumu povzbuzujících látek, i v případě eleuterokoku, z jednotlivých zlomků a střípků vědeckých důkazů vyplývá, že eleuterokok má velké množství biologických účinků – hypoglykemické, protizánětlivé, diuretzické, estrogení, gonadotropické, , příznivě působí na vysoký krevní tlak, antioxidační, imunomodulační, protinádorové, protiedémové, zvyšuje odolnost proti stresu atd. Některé z těchto účinků jsou přisuzovány určitým eleuterosidům a polysacharidům v eleuterokoku obsaženým, avšak ve skutečnosti stále ještě nevíme jak a proč eleuterokok funguje. Místo hledání jediné chemické látky, která – jak doufáme – by byla klíčem k tajemství eleuterokoku, bychom si měli vážit této byliny jako celku.