PhytoChi CZ PhytoChi SK PhytoChi PL

logo500-pj-CZ

Gotu-kola (ZEMĚŽLUČ)

Latinský název: Centella asiatica (L.) Urban gotu

Čeleď: Apiaceae

Využívaná část rostliny: listy nebo celá rostlina

Vlastnosti: léčí poranění, detoxikant, protizánětlivá, diuretická, antibakteriální, zbavuje bolesti

Nejčastější tradiční způsoby použití: traumatická poranění, otoky, vředy a furunkly, kožní vyrážky (např. spalničky), úžeh, horečka, běžné nachlazení

Další prověřené způsoby použití: zranění, kožní vředy, popáleniny, lepra, sklerodermie, bolesti ze zranění, žloutenka, hepatitida, otravy (arsen, houby, maniok, atd.), syfilis, duševní potíže

Gotu-kola nesmí být zaměňována s Cola nitida, která – na rozdíl od gotu-kola – obsahuje kofein. Gotu-kola byla po staletí užívána v různých kulturách jako lék i potravina. Mladé rostliny se vaří nebo nakládají a používají se v celé jihovýchodní Asii jako zelenina. V Číně a Indii se po tisíciletí používala jako lék a její užití je dokumentováno již po více než dva tisíce let.
Příčiny účinnosti gotu-kola jsou v současné době připisovány triterpenoidním saponinům glykosidů (léčba ran, antimikrobiální, sedativní, protizánětlivé a další účinky), i když i ostatní složky mohou přispívat k celkově kladným účinkům. Obsaženy jsou i steroidy, mastné kyseliny, flavonoidy a ostatní polyfenoly.
I když gotu-kola bývá prezentována i jako bylina proti stárnutí a afrodiziakum, žádné důvěryhodné důkazy o těchto účincích zatím nebyly získány.