PhytoChi CZ PhytoChi SK PhytoChi PL

logo500-pj-CZ

Housenice čínská (Cordyceps)

Latinský název:  400 druhů, nejpoužívanější je  Cordyceps sinensiscordyceps

Využívaná část rostliny: plodnice

Vlastnosti: všeobecné tonikum, normalizuje funkce organismu, obnovuje životní energii Qi, detoxifikuje, reguluje nutriční rovnováhu a obranyschopnost organismu, tonizuje krev.

Nejčastější tradiční způsoby použití: obnova normálních tělesných funkcí, podpora imunitního systému, endokrinního systému a ledvin, k léčbě dýchacího ústrojí a kardiovaskulárního systému a k snazšímu udržování správné viskozity krve.  Je přírodním antibiotikem a inhibuje růst různých virů a bakterií včetně adenovirů, virů chřipky a oparu.

Další prověřené způsoby použití:  léčba kašle, anémie, tuberkulózy, bolestí zad, impotence, neplodnosti, nočního pocení a senilní slabosti. Snižuje množství lipidů v krvi, brání vzniku aterosklerózy, stimuluje krvetvorbu, zpomaluje růst nádorů a snižuje dobu zotavení z vyčerpání. Cordyceps má protizánětlivé účinky, snižuje bolest a reguluje tělesnou teplotu. Cordyceps obnovuje funkci ledvin a jater, rozpouští ledvinné kameny a kameny ve žlučníku a žlučovodech, reguluje metabolismus především lipidů (tuků), snižuje únavu a zlepšuje spánek.

Cordyceps je vzácná houba, která roste v horách Tibetu, Nepálu a Číny. Existuje více než 400 druhů rodu Cordyceps, z nich neslavnější a nejznámější je ale Cordyceps sinensis.  Cordyceps sinensis se používá v tradiční čínské bylinné medicíně jako přírodní léčivý prostředek po více než 2000 let. Housenice čínská je opravdovým klenotem a patří ke zlatému fondu čínské medicíny.
Není zvykem tradiční čínské medicíny, aby používala pouze jeden produkt při sestavování bylinných směsí, neboť se řídí zásadou, že \“jedna bylina jaro nedělá.\“ Cordyceps sinensis (Housenice čínská) je však opravdovým klenotem a patří ke zlatému fondu čínské farmakopei (úřední seznam schválených léků) a v tomto případě i tradiční čínská medicína ráda činí výjimku. Cordyceps se totiž skládá jak z houby (představující rostlinnou říši), tak i z larvy (představující živočišnou říši), čili přeloženo do dnešní doby: 2 v 1.
Díky tomu tak může účinně posilovat jak JANG, tak i JIN a obzvláště pak ledvinou esenci JIN, což je ta nejdůležitější část našeho organismu, odpovídající za stav těla, ducha a mysli. Ledvinná esence JING je, obrazně řečeno, vosk na naší svíčce života, která postupně, ale nezadržitelně ubývá a vyčerpává se. Není mnoho produktů v tradiční čínské medicíně, jež doplňují a rozhojňují esenci ledvin JIN, aniž zároveň přitom neoslabovaly jiné orgány. Cordyceps tyto vlastnosti splňuje a vzhledem ke svým neobyčejným schopnostem regeneruje náš organismus, vyčerpaný buď nemocemi a léky nebo fyzickou či duševní prací (tzv. dobíjí baterky). Rovněž i pro zdravého člověka je vhodný pro udržování zdraví a to nejen v otázce kvantity (dlouhověkosti), ale hlavně jeho kvality. Mnoho dnešních \“moderních\“ nemocí, jako jsou stavy se sníženou imunitou (časté a opakované infekce, astma) či naopak stavy se zvýšenou imunitou (všechny alergická onemocnění, ekzémy, autoimunní onemocnění, nádorová onemocnění – viz Rakovina), jsou podle tradiční čínské medicíny způsobeny právě nedostatkem vrozené esence ledvin JIN a JANG (tzv. chladu v dolním ohništi), která vede postupně k nedostatečnosti JIN v plicích (tzv. pseudohorka v horním ohništi), způsobujícím pak ony známé infekce, záněty, alergie a ekzémy. Tento \“chlad dole a teplo nahoře\“ se projevuje např.. jako pocit studených nohou s narůžovělými tvářemi. Antibiotika, chemoterapeutika či syntetické kortikoidy sice \“ochladí\“ horko v plicích (v horním ohništi) a tím utlumí zánět, avšak současně s tím \“ochladí\“ již tak skomírající ledvinou esenci JIN (v dolním ohništi) a přiloží tak mokré dřevo na dohasínající oheň a začarovaný kruh má pak před sebou tu nejlepší perspektivu … Žádný chemický lék totiž nemá v sobě \“černobílé\“ účinky – buď je \“černý nebo bílý\“, ale Cordyceps v tomto případě tyto ideální, harmonizující \“černobílé\“ vlastnosti, tolik potřebné pro náš organismus, v sobě má.

V Číně se  Cordyceps užívá všude tam, kde západní medicína nasazuje léky nejtěžšího kalibru jako třeba hormonální kortikoidy. Tyto syntetické kortikoidy, jak známo, mají celou řadu negativních vedlejších účinků a hlavně neléčí příčinu (pouze potlačují příznaky), ale jsou často aplikovány u celé řady nemocí. Cordyceps má rovněž účinky podobné kortikoidům, avšak bez těchto nežádoucích vedlejších účinků na zdraví člověka, čímž se stává opravdu unikátním bylinným prostředkem. Další velkou předností Cordycepsu je fakt, že ji lze užívat dlouhodobě a to bez rozdílu pohlaví a věku, aniž by byly pozorovány vedlejší účinky.