PhytoChi CZ PhytoChi SK PhytoChi PL

logo500-pj-CZ

Kozinec blanitý (Astragalus membranaceus)

Kozinec blanitýLatinské jméno: Astragalus membranaceus (Fisch.) Bunge

Čeleď: Fabaceae, bobovité

Využívá se: kořen (surový a upravený)

Vlastnosti: je to energetické tonikum (nositel energie qi), má hojivé, protivirové, protizánětlivé, antioxidační, imunoregulační, močopudné a antimutagenní účinky.

Nejběžnější tradiční použití:

– surový kořen – samovolné či noční pocení, edém, bolestivost kloubů, chronické bolesti či záněty, špatně se hojící rány a vředy.

– upravený kořen – celková slabost, únava, nechutenství, průjem způsobený špatnou funkcí sleziny, rektální prolaps, děložní krvácení.

Využití v současnosti: nachlazení, rýma a chřipka, cukrovka, žaludeční vředy, zánět kůže nervového původu, AIDS.

Obecné informace: První zmínka o používání kořene kozince blanitého v Číně je stará více než 2000 let. Kozinec je jedním z nejdůležitějších energetických tonik, je obsažen v celé řadě formulí a různých polévkových směsí. Přestože surový a upravený kořen se od sebe zásadně liší, některé způsoby jejich využití se shodují. Většina výše uvedených vlastností a způsobů použití je více či méně vědecky podložena. Chemické a farmakologické složení kořene kozince bylo zevrubně zkoumáno především čínskými, japonskými a evropskými vědci. Kozinec obsahuje mnoho typů chemických složek. K těm, jež jsou prokazatelně farmakologicky aktivní, patří polysacharidy, triterpenové glykosidy a flavonoidy, přičemž ani jeden z nich sám o sobě není schopen pokrýt všechny vlastnosti kozince. Mezi další farmakologické účinky kozince blanitého, jež nebyly dosud zmíněny, patří příznivý vliv na nízký krevní tlak, rozšiřuje cévy, zlepšuje paměť, chrání játra a zvyšuje odolnost organismu.

Pro své vynikající imunologické účinky je kozinec v současné době hojně využíván v alternativní medicíně v kombinaci s ostatními bylinami (např. lékořice) k léčbě AIDS.

Kozinec blanitý je bylinné tonikum (potravina) jehož bezpečné užívání je prověřeno dobou delší než 2000 let. Obsahuje širokou škálu konvenčních (aminokyseliny,minerály atd.) i nekonvenčních ( flavonoidy, polysacharidy, triterpenové glykosidy, steroly atd.) nutrientů. Může sloužit jako zdroj obou typů nutrientů a tak pomáhat organismu vyrovnat se s nástrahami současného životního stylu.

V posledních letech se stává mezi odborníky rostlinou budoucnosti, protože může pomoci zpomalit nástup stárnutí buněk. Je to díky látce nazvané „cykloastragenol“, která povzbuzuje tvorbu telomerázy a ta mimo jiné umožňuje rychlé obnovování a „mladistvou“ funkčnost důlěžité frakce bílých krvinek tzv. CD4 a CD8 lymfocytů, které jsou důležité pro rozpoznávání nebezpečných antigenů v těle a jejich ničení.