PhytoChi CZ PhytoChi SK PhytoChi PL

logo500-pj-CZ

Lesklokorka lesklá (Ganoderma lucidum)

Lesklokorka leskláLatinské jméno houby: Ganoderma lucidum (Curtis) Karst

Čeleď: Ganodermataceae, lesklokorkovité

Používá se: plodnice houby

Vlastnosti: obecný povzbuzující prostředek(tonikum), dodáváni energii, zlepšuje paměť, zlepšuje kvalitu pleti, zlepšuje pohyblivost kloubů, posiluje šlachy, kosti, zklidňuje nervy

Nejběžnější tradiční využití: celková slabost, kašel, astma, nespavost, zažívací potíže

Využití v současnosti: noční můry, neurastenie, nemoci srdce (koronární srdeční nemoci, arytmie, hyperlipemie, vysoký krevní tlak aj.), ztráta chuti k  jídlu, chronická hepatitida, otrava houbami, chronická branchitída, leukocytopenie.

Obecné informace: Houba reishi je český překlad pro rostlinu s názvem „Ganoderma“, v čínštině „lingzhi“, v japonštině se nazývá „reishi“ nebo „mannentake“. Houba reishi je tzv. „elixír života“. V průběhu dlouhé čínské historie byla vyhledávaná vládci a mudrci. V čínské klasické literatuře je oslavována jako tonikum, jež dokáže , stejně jako žen-šen, prodloužit život.

Pěstování obou druhů ganodermy je rozšířené v Číně, zvlášť v přímořských provinciích. Ganoderma lucidum roste také v listnatých lesích v Severní Americe. Až do nedávna byla ganoderma téměř nedostupná, mohli si ji koupit především lidé z vyšších kruhů. Po začátku úspěšné kultivace ganodermy lucida je nyní snadno dostupná z Dálného Východu a z USA a Kanady.

V posledních dvou desetiletí byly publikovány stovky vědeckých studií (zvláště chemických a farmaceutických) o ganodermě, především japonskými a čínskými autory. Tito vědci zjistili, že ganoderma obsahuje mnoho typů biologicky aktivních chemických látek- mimo jiné např. steroly, triterpeny, polysacharidy, mastné kyseliny, aminokyseliny, peptidy, adenosiny, betainy, alkaloidy a stopové minerály(bohaté na obsah germánia). Jejich farmakologické účinky jsou velmi široké, patří k nim sedativní, analgetické, protikřečové, upravující vysoký a nízký tlak, protialergické, chránící játra, hypoglykemické, protinádorové, antikoagulační, hypolipemické a hypercholesterolemické, anticholinergetické, antioxidační, imunomodulační, svalově relaxační, působící proti kašli, antiastmatické, způsobující rozšíření cév, diuretické, anabolické, protizánětlivé, protizávraťové, antibakteriální a další. Přestože se jedná o ojedinělé studie, dobrou pověst ganodermy jako vysoce ceněného obecného tonika obhajuje obrovská biologická aktivita. Nezbývá než se s tím smířit. Není možné postoupit tonikum jako ganoderma (nebo žen-šeň) tzv. klinickým pokusům a očekávat dosažení rozumných výsledků.