PhytoChi CZ PhytoChi SK PhytoChi PL

logo500-pj-CZ

Růže hladká (Rosa laevigata)

Růže hladkáLatinské jméno rostliny: Rosa laevigata Michx.

Čeleď: Rosaceae

Využívá se: zralý plod

Vlastnosti: mužské tonikum, protiprůjmové, antidiuretické, podporuje zažívání, antisklerotické, antilipemické, protivirové, antimutagenní.

Nejběžnější tradiční použití: Sexuální nedostatečnost u mužů (např. poluce, chámotok, neurastenie), ženské problémy (např. leukoragie- bělotok, děložní krvácení), noční pocení, nadměrné močení, noční pomočování, chronický průjem, střevní katar, chronický kašel, vysoký krevní tlak.

Obecné informace: Nejstarší zmínka o této růži je stará více než 1500 let. Tato bylina je považována za jedno z nejvýznamnějších čínských tonik. Číňané si ji velice cení jako potravinu i jako lék. Má vysoký obsah konvenčních i nekonvenčních nutrientů, zvláště vitamínu C (asi 1,5%), saponinových glykosidů (asi 17%), flavonoidů, karotenů a rostlinných kyselin, přičemž řada z nich má silné antioxidační účinky.

Přestože všechny výše uvedené způsoby použití růže hladké jsou dobře popsány v záznamech o tradičním čínském léčitelství, současný vědecký výzkum podpořil pouze její použití na průjem a střevní katar. I přesto se však čínská růže dál hojně využívá jako obecné a mužské tonikum ( povzbuzující lék) ve velkém množství receptů a polévkových směsí podporujících dobré zdraví. Vezmeme-li v úvahu hojné zastoupení nejrůznějších živin, nepřekvapí nás, že konkrétně tento druh růže opravdu účinkuje, i když to nedokážeme vysvětlit.