PhytoChi CZ PhytoChi SK PhytoChi PL

logo500-pj-CZ

Schisandra čínská (Schisandra chinensis)

Schisandra čínskáLatinské jméno rostliny: Schisandra chinensis (Turcz.) Baill.

Čeleď: Magnoliaceae, šácholanovité

Využívá se: sušený zralý plod

Vlastnosti: plicní astringend, ledvinové tonikum, mužské tonikum, adaptogenické, detoxikační, antimutagenní , antioxidační, chrání játra, stimulant centrální nervové soustavy a uklidňující.

Nejběžnější tradiční využití: kašel, astma, samovolný výron semene, impotence, nespavost, neurastenie, chronický průjem, pocení ve spánku, samovolné pocení, fyzická vyčerpanost, nadměrné močení

Současné využití: choroby jater

Obecné informace: V čínštině se schizandra nazývá „wuweizi“ (plody pěti chutí), protože když se rozžvýkají, chutnají zároveň sladce, kysele, hořce, slaně a ostře. Kromě medicíny se používá i jako přísada do polévkových směsí.

Schisandra se řadí k těm polévkovým bylinám, o nichž nebyly publikovány téměř žádné informace v angličtině, přestože o nich existuje řada publikací v čínštině a japonštině.

Je to dobře známý prostředek s povzbuzujícími účinky především pro muže. Na základě současných laboratorních studií bylo zjištěno, že některé její složky (např. lignany) mají silné antioxidační a játra chránící účinky. Výtažky ze schizandry a lignany se v současné době používají k účinné léčbě jaterních onemocnění (např. virová hepatitida). V západních zemích je rozšířený „silymarin“ (z ostropestřce mariánského), který má příznivé účinky na játra. Této látce bychom mohli schizandru předřadit.

Schizandra, stejně jako ženšen, je typické tonikum a její působení na organismus je velmi jemné. Její účinky nelze okamžitě zmnožit v laboratoři. Všechny současné vědecké objevy nám umožňují pouze letmo nahlédnout a poodhalit malou část z velkého množství jejich vlastností.