PhytoChi CZ PhytoChi SK PhytoChi PL

logo500-pj-CZ

Ženšen nepravý (Panax notoginseng)

Ženšen nepravýLatinské jméno rostliny: Panax notoginseng (Burk.) F. H. Chen.

Čeleď: Araliaceae, aralkovité

Používá se: hlízovitý kořen

Vlastnosti: zahřívadlo, hemostatické i antikoagulační (závisí na podmínkách), rozpouští krevní sraženiny, zmírňuje otoky, analgetikum, protizánětlivé, imunomodulační, hypolipemické (surový kořen), hyperlipemické (upravený kořen), protisklerotické, antioxidační

Nejběžnější tradiční využití: krvácení nejrůznějšího druhu (vykašlávání krve, zvracení krve, krvácení z nosu), traumatická zranění spojená s krvácením a bolestmi, bodavé bolesti v prsou a zádech.

Obecné informace: Podle čínských norem tienchi není středověká bylina, poprvé byla popsána před asi 400 lety v LiShi-Zhenově „Ben Cao Gang Mu“ (přibližně 1590 našeho letopočtu). Pěstuje se převážně v jižní Číně v provincii Junnan, Guangxi a Guangdong v nadmořských výškách 800-1000 m. Tienchi je blízce příbuzný asijskému a americkému ženšenu. Jeho nejdůležitějšími aktivními složkami jsou rovněž ženšenosidy jako u ostatních druhů ženšenu. Na rozdíl od ostatních druhů se tienchi v tradiční čínské medicíně nepoužívá hlavně jako tonikum , ale jako hemostatikum. Je součástí mnoha hemostatických formulí pro vnější i vnitřní použití. Patrně nejznámější formulí tohoto druhu je Yunanan Baoiao „Bílá droga Yunanské provincie“, která obsahuje tienchi jako svou hlavní složku. Tento lék měli u sebe čínští i američtí letci „Létající tygři“ za druhé světové války , aby mohli v případě zranění zastavit krvácení. Poté, co současné chemické a farmakologické studie prokázaly, že tienchi obsahuje ginsenosidy a vykazuje rozsáhlé biologické aktivity typické pro tonika (kardiovaskulární, imunomodulační, protizánětlivé, antioxidační, vyrovnávající obsah tuku v krvi a krevní tlak a další), začal se tienchi také používat do povzbuzujících formulí.