PhytoChi CZ PhytoChi SK PhytoChi PL

logo500-pj-CZ

Ženšen pětilistý (Panax quinquefolius, american)

Ženšen pětilistýLatinská jména rostlin: Panax ginseng C.A. Mey. (asijský) a Panax quinquefolius L. (americký)

Čeleď: Araliaceaea, aralkovité

Využívá se: sušený kořen, surový nebo upravený

Vlastnosti:

– asijský ženšen: zahřívá, obecné tonikum, stimulační, protistresové, chrání proti radioaktivitě, imunoregulační, sedativní, hypotenzivní, hypoglykemické

– americký ženšen: ochlazuje, pomáhá uhasit žízeň, protihorečnatý lék, povzbuzující lék.

Tradiční využití:

– asijský ženšen: celková slabost, znavenost, duševní a tělesná vyčerpanost (zejména po dlouhotrvající nemoci), chlad končetin, srdeční slabost, nespavost, nechutenství, impotence, revmatismus atd.

– americký ženšen: horečka, nemoci z horka (např. úžeh, úpal), žízeň atd.

Obecné informace: Ženšen není třeba představovat, jen málo lidí o něm dosud neslyšelo. Je to ve světě nejznámější čínská bylina. Má mnoho vlastností a účinků, avšak ani desetiletí probíhající vědecké výzkumy a ani tisíce zveřejněných publikací je nepomohly dokázat ani vyvrátit. Je ženšen skutečně tím, za co ho považujeme? Možná, že se to nikdy nedozvíme. A věda možná nikdy nedosáhne svého vytčeného cíle a nezjistí pravdu. Uvedu pár dobře známých faktů. Miliardy Číňanů si vysoce váží ženšenu a používají ho již více než 2000 let. A Číňané nejsou hloupí lidé.

Ženšen pravý a ženšen pětilistý by se od sebe měly odlišovat. Asijský ženšen zahřívá a je vhodný pro pacienty, kteří se zotavují po vážné nemoci a potřebují načerpat svou ztracenou sílu. Používá se jako základní povzbuzující lék k posílení odolnosti organismu. Asijský ženšen by neměli užívat lidé, u nichž převažuje jang (brunátná pokožka, energická konstituce, vysoký krevní tlak). Naproti tomu americký ženšen má ochlazující účinky a používá se k ochlazení organismu při horečce nebo úpalu a úžehu. Je vhodný pro jedince s nedostatkem jin a přebytkem jang.

Míváte-li studené ruce a nohy, nedostatek energie a obecně nejste v dobré kondici, měli byste užívat asijský ženšen. Avšak pokud jste hyperaktivní typ, většinou rozehřátý, plný energie, neměli byste užívat asijský ženšen, ale raději americký. Kořen amerického ženšenu a list asijského ženšenu se také používají na léčení kocoviny.

Aktivní složky ženšenu (asijského i amerického) jsou bezpočetné, patří k nim ženšenové saponiny (ginsenosidy a panaxosidy) a polysacharidy. Dohromady jsou „zodpovědné“ za celkový účinek ženšenu. Možná, že jste slyšeli o „normovaných“ ženšenových výrobcích. Tyto výrobky obsahují měřitelné množství ginsenosidů, obvykle pouze jeden či dva z několika tuctů těchto složek. Někteří vědci předstírají, že ginsenosidy jsou jedinou aktivní složkou ženšenu a protože tyto chemické látky se dají měřit, alespoň si můžeme být jisti, že takovéto výrobky obsahují alespoň nějaké aktivní složky a ne těkavé ředidlo jako škrob a cukr. Nicméně pokud tyto výrobky neobsahují ginsenosidy z celého ženšenového extraktu (je velmi nepravděpodobné, že by to byly ženšenové extrakty obsahující nezvykle vysoká množství ginsenosidů), dá se předpokládat, že ostatní aktivní složky nejsou zastoupeny. Tudíž nejlepším způsobem jak si obstarat ženšen, je koupit v čínské čtvrti ženšenový kořen a uvařit si svůj čaj sám. Na hotových ženšenových výrobcích většinou není uvedeno, který z ženšenů obsahují. Někdy je na jejich nálepce napsán název konkrétní rostliny, ale mohl být použit právě ten druhý typ ženšenu. Někteří výrobci totiž sami neznají rozdíl mezi asijským a americkým ženšenem. Příprava ženšenového čaje je jednoduchá: 1-2 zarovnané čajové lžičky nastrouhaného kořene nebo rozlámaných listů (listy nejsou prakticky k dispozici !) nechejte 5-10 min. vylouhovat v šálku s vroucí vodou.